Wody lecznicze w Żegiestowie-Zdroju

Anna, Zofia, Wiktor

Obecnie korzysta się z wody ze źródła Anna, która jest dostępna w Pijalni Zdrojowej, oraz z wód z odwiertów Zofia 2 i Wiktor, dostępnych w pijalni Sanatorium Wiktor – Cechini Medical & SPA na Łopacie Polskiej.

Zdrowie i życie każdego człowieka w dużej mierze zależy od rodzaju i jakości wody, jaką na co dzień pije.

prof. Julian Aleksandrowicz (1908-1988)

lekarz, profesor medycyny, a także humanista społecznik, jednym z pionierów polskiej myśli ekologicznej. Autor opracowania pt. „Żegiestów Zdrój – zdrowia”

 

Największe bogactwo uzdrowiska

Wody lecznicze pochodzą z zlokalizowanych na terenie uzdrowiska złóż wód podziemnych, utworzonych w okresie paleogenu i eoceonu, najstarszym okresie ery kenozoicznej, trwającym od 66,0 mln do 23,03 mln lat temu. Wykorzystuje się je przy kuracji pitnej, inhalacji oraz balneoterapii. Ostatnie świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze tych wód mineralnych zostały wydane w 2018 roku.

Woda lecznicza Anna

Woda dostępna w Pijalni Zdrojowej, położonej na deptaku za Domem Zdrojowym w centralnej części uzdrowiska, jest głównym ujęciem wody leczniczej w Żegiestowie-Zdroju. Odkryte przez założyciela uzdrowiska Ignacego Medweckiego w 1846 roku, to unikalna w Europie szczawa o bardzo dużej mineralizacji. Terapia wodą wpływa korzystnie na działanie odczulające i przeciwzapalne, zwiększa perystaltykę dróg żółciowych oraz korzystnie wpływa na czynność gruczołów trawiennych, a także działa moczopędnie.

Woda Anna znajduje zastosowanie w różnych obszarach lecznictwa uzdrowiskowego, takich jak: choroby reumatologiczne, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby układu trawiennego, otyłość, osteoporoza, choroby nerek i dróg moczowych, a także choroby krwi i układu krwiotwórczego.

Zofia 2, Wiktor

Woda lecznicza dostępna w Pijalni Sanatorium Wiktor-Cechini Medical & SPA na Łopacie Polskiej pochodzi z odwiertów Zofia 2 oraz Wiktor. Pijalnia jest ogólnodostępna. Wody ze źródeł Zofia 2 i Wiktor stosuje się w leczeniu chorób układu pokarmowego (takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyty żołądka, schorzenia dróg żółciowych, zaparcia), w kamicy nerkowej i stanach zapalnych dróg moczowych, a także w chorobach przemiany materii. Kuracja pomocna jest również w leczeniu nadciśnienia tętniczego, ogólnym osłabieniu organizmu oraz jako środek odtruwający i stymulujący układ immunologiczny.

zobacz w pobliżu

Jeśli planujesz odwiedzić Pijalnię Zdrojową Ania, warto również zapoznać się z innymi atrakcjami, które czekają na Ciebie podczas spaceru po Żegiestowie-Zdroju.

siłownia plenerowa

Ćwicząc w siłowni plenerowej szybciej spalisz kalorie i poprawisz kondycję.

kościół zdrojowy

Zbudowany jest w stylu neogotyckim, z kamienia i cegły.

Kamień Wandy

Wystająca z ziemi wychodnia skalna z ciekawą historią.
"Wando Kocham".

platforma widokowa

Turyści mogą zobaczyć z punktu m.in. Łopatę Polską i Słowacką.
Żegiestów-Zdrój
oficjalna strona uzdrowiska

Newsletter

w mediach społecznościowych

Uzdrowisko Zegiestów-Zdrój 2023

Copyright © 2023